Om föreningen


Västervik Spelhobby är föreningen för dig som gillar spel!

Vi spelar i stort sett alla sorters spel; brädspel, rollspel, kortspel, figurspel, TV-spel och mycket mer.


Föreningen har sina lokaler hos Studiefrämjandet på Järnet i Västervik. Där träffas vi regelbundet på spelträffar, studiecirklar eller andra evenemang.


Vissa spelträffar är öppna för dig som är sugen på spel, nyfiken på en ny hobby eller bara vill träffa nya vänner. För att ta del av alla våra arrangemang krävs dock att du är medlem i föreningen. Föreningens medlemmar arrangerar även ”hemma-hos-träffar”. Du hittar information om tid och plats för träffarna i vår grupp på Facebook


Föreningen har även en aktiv Discord-kanal där du kan snacka spel och annat nördmys.


Här på sidan finns även information om nuvarande styrelse, verksamhetsgrenar, hur man blir medlem och annat kul.


Vi spelar för att det är roligt och aldrig om pengar.


Västervik Spelhobby är en ideell förening som är ansluten till Sverok – Spelhobbyförbundet och vi samarbetar med Studiefrämjandet.


Kort historik:
2008 bildades Västerviks Brädspelsförening. Föreningen har sedan dess vuxit och har som mest haft ca 70 medlemmar. Vi är i olika åldrar med ett stort, gemensamt intresse: Spel! När föreningen grundades var inriktningen endast brädspel och avslutade kvällen med en omgång Magic. Sedan dess har föreningens verksamhet breddats. Idag spelar vi många olika sorters spel i föreningen. Brädspel är fortfarande en stor del av vår verksamhet men vi spelar även  rollspel, Magic och figurspel.


2017 bytte föreningen namn till Västervik Spelhobby. Anledningen till namnbytet var att vår verksamhet hade breddats så otroligt. Västervik Spelhobby är idag Västerviks största och äldsta spelförening. 


Styrelsen 2020

Om du har några frågor eller funderingar är du välkommen att höra av dig till någon av oss i styrelsen. 

Ordförande Fredrik Lindström

Ansvarig för Magic

fredrik.spelhobby@gmail.com

Sekreterare Mikael Westerlund

Ansvarig för rollspel

mikael.spelhobby@gmail.com

Ledamot Patrik Andersson

patrik.spelhobby@gmail.com

Ledamot Liselotte Eriksson

Ansvarig för kiosken

liselotte.spelhobby@gmail.com

Suppleant Christoffer Wahlgren

christoffer.spelhobby@gmail.com

Vice ordförande David Petersson-Ramvall

Ansvarig för figurspel

david.spelhobby@gmail.com

Kassör Magnus Andersson

Ansvarig för brädspel

mange.spelhobby@gmail.com

Ledamot Joakim Holmström

Ansvarig för figurmålning

joakim.spelhobby@gmail.com

Suppleant Malin Ekdahl

Ansvarig för hemsidan

malin.spelhobby@gmail.com

Copyright © Alla rättigheter förbehållna

Den här hemsidan använder cookies. Genom att klicka på "Acceptera" godkänner du vår användning av cookies.

Acceptera